Pesto
תפריט
ה', 17 יונ 2021, 10:36
110471 חברים
פסטו - אתר המתכונים הגדול בישראל אתר האוכל והמתכונים הישראלי Pesto

[קורונה] מחזקים את מערכת החיסון כנגד וירוסים

הטבע יוצר לנו תרופות מושלמות משלו, ודרכים להתמודדות עם וירוסים כמו הקורונה

   

מאת: ראובן מ. ::: 317 קריאות   

 

עקב התפרצות נגיף הקורונה בחודשים האחרונים והאיום על אוכלוסיות שלמות, העולם מחפש אחר פתרונות חיסון, שלרוב משולבים בטכנולוגיה מתקדמת, אך הטבע כבר הכין לנו מראש את כל התרופות והכלים להתמודד עם רוב המחלות.
זה לא סוד שרוב התרופות בעולם מקורן מהטבע, וזאת בזכות מדענים המשוטטים בג'ונגלים ובמקומות שהטבע חי ונושם בצורתו המקורית, וזאת על מנת למצוא חומרים חדשים עבור חברות התרופות. תרופות ואצעים רבים מגיעים בזכות מפגש עם שבטים ואוכלוסיות במקומות נידחים, היכן שהקדמה עוד לא פשטה בהן, וניתן ללמוד על מקורות ריפוי מהטבע בשיחה עם בני המקום. תרופות שעברו בתודעה מדור לדור במשך מאות שנים.

צמח ה-אנדרוגרפיס - חיזוק מערכת החיסון ופתרון למגוון בעיות בעזרת צמח נפלא שהטבע העניק לנו

בהקשר שלנו, וירוסים, ובעיקר הקורונה, אנו מחפשים במקורות מה עוזר למערכת החיסון להתמודד איתם. ידוע שככל שמערכת החיסון חזקה יותר, היא מצליחה להדוף ולחסל כל פולש לגוף האדם. מכאן שעלינו להתרכז לא רק במציאת חיסון - תהליך שלוקח זמן רב מאוד - אלא גם בפתרונות, לרוב פשוטים וזולים, אשר הטבע מציע, ובעיקר אלה שהשפעתם הוכחה לאורך מאוד שנים.

אנו נמליץ כאן, מתוך הכתובים והספרות המדעית והרפואית, על מקורות טבעיים לחיזוק מערכת החיסון  כנגד הדבקות מחליאה וגם טיפול במי שכבר סובל מתסמינים. כמובן שזה לא מהווה לתחליף לייעוץ רפואי, בו יש לפגוש בכל בעיה רפואית.

היתרונות הבריאותיים של אנדרוגרפיס

האנדרוגרפיס הינו צמח הגדל באזור הודו, סרי  לנקה ומזרח אסיה, מגיע אלינו מהרפואה ההודית המסורתית בעלת היסטוריה של אלפי שנים. המרכיבים הפעילים בצמח הם: דיטרפנואיד לקטונים כמו האנדרוגרפוליד, דיטרפן גלוקוזיד ופלבונואידים.

אנדרוגרפיס
בחיפוש אחר בסיס מדעי מוכח אודות חומרי ריפוי וחיזוק מהטבע בשנים האחרונות, מחקרים קלינים הצליחו להוכיח בפירוש את פעילותו היעילה של הצמח במניעה וטיפול סימפטומטי בדלקות דרכי הנשימה כמו שפעת, סינוסיטיס, ברונכיטיס, דלקות גרון, ומחקרים נוספים תומכים בממצאים של יעילות הצמח במצבי חום גבוה ורעילות בדם, בדלקת כבד, דלקות בדרכי השתן, שלשולים קשים וטפילים במערכת העיכול.

זה לא פלא - העלים של צמח האנדרוגרפיס נמצאים בשימוש רפואי קבוע כבר אלפי שנים, גם כצמח מרפא סיני , תאילנדי, הודי ועוד. הצמח ידוע בגלל המרכיבים המרים שלו  הוא מחזק את מערכת החיסון ומשמש גם בטיפול בחום גבוה, דלקות והרעלה. בעשורים האחרונים הפך לצמח-מרפא מספר 1 בארצות סקנדינביה ובכמה מדינות באירופה לטיפול בשפעת ודרכי נשימה עליונות.

אנדרוגרפיס נחקר בעיקר כדי לעזור בחוסנה של מערכת החיסון על ידי תמיכה ברמות בריאות של תאי חיסון בדם. מספר מחקרים נעשו ברחבי העולם בכדי לגלות את השימוש במרפא בוטני זה. מחקר אקראי כפול שנערך על 152 אנשים גילה כי 6 גרם ליום של אנדרוגרפיס במשך שבוע מספיק כדי לעורר את מערכת החיסון. מחקרים ממכון המחקר לרפואה מסורתית בסצ'ואן (סין) הראו כי אנדרוגרפיס סיפק תמיכה חזקה ביותר למערכת החיסון, ובנוסף בשמירה על טמפרטורת גוף תקינה.

Andrographis / אנדרוגרפיס הוא עשב מריר העשיר בתרכובות הידועות בשם אנדרוגרפולידים. מחקרים הוכיחו שלתרכובות אלה יש תכונות אנטי דלקתיות, אנטי-נגיפיות ונוגדות חמצון.

אנדרוגרפיס
יתרונות בריאותיים
אנדרוגרפיס משמש לרוב לטיפול בתסמיני הצטננות ושפעת. כמו כן, ידוע כי אנדרוגרפיס משמש כמאיץ טבעי לחיסון. העשב משמש גם לטיפול במצבים אחרים מסוימים, אך ראוי לציין שאין עדיין מספיק הכחות מדעיות התומכות בשימוש באנדרוגרפיס עבורם, כמו:
סרטן, דלקת מפרקים שגרונית, אלרגיות, אנורקסיה, מחלת לב, איידס, זיהומים, בעיות בכבד, טפילים, דלקות בסינוסים, מחלות עור, כיבים ועוד.

52.44ש"חHerb Pharm, Andrographis, 1 fl oz (30 ml)

מחקר שנעשה על טיפול בשפעת עם אליטרוקוקוס ביחד עם אנדרוגרפיס הוכיח את יעילות הטיפול. המטופלים קיבלו שני כדורים שכללו מיצוי של אנדרוגרפיס 88.8מ"ג ו-10 מ"ג של אליטרוקוקוס, 3 פעמים ביום. המטופלים דיווחו על הקלה בסימפטומים של המחלה ועל קיצור ימי המחלה לעומת קבוצת ביקורת.
בספרות הרפואית יש דיווחים שאחד הגורמים לחיסול מגיפת הוירוס הקטלנית ב-1918 היה השימוש בנרוגרפיס. מיליונים מתו אז מהדבקות בוירוס.


תכונות רפואיות עיקריות:

  • Bitter tonic- שימוש בטעם המר כממריץ ומחזק את פעילות מערכת העיכול.
  • Choleretic- הגברת ייצור מיצי המרה בכבד.
  • Immune enhancing- שיפור תפקודי מערכת החיסון.
  • Hepatoprotective- פעילות המגנה על תאי הכבד.
  • Orexigenic- מעורר תאבון.
  • Anthelmintic- פעילות נוגדת תולעים.
  • Antitumour- פעילות נוגדת גידולים ממאירים וסרטן.
  • Hypoglycaemic- הורדת רמות הסוכר בדם.
  • Anti-inflammatory- פעילות נוגדת דלקת. 


עד כה, התמיכה המדעית ביתרונות הפוטנציאליים של אנדרוגרפי מוגבלת. אולם במחקרים ראשוניים עולה כי אנדרוגרפיות עשויות להציע יתרונות בריאותיים אלה:

זיהומים בדרכי הנשימה העליונות
בסקירת מחקרים שפורסמה בשנת 2017, מדענים ניהלו 33 מחקרים קליניים שפורסמו בעבר וגילו כי נראה כי אנדרוגרפי מועיל להקלה בתסמינים של דלקות בדרכי הנשימה העליונות בהשוואה לעשבי מרפא אחרים, טיפול סטנדרטי או פלצבו. נמצא גם שהוא מקצר את משך שיעול, כאבי גרון וימי מחלה, וזאת בהשוואה לטיפול רגיל. אנו ניסינו אותו כבר בעבר (את הסוג המוצע כאן בהמשך) במקרים של שפעת, אשר חלפה תוך יומיים.

קוליטיס כיבית
לסקירה שפורסמה ב- Alimentary Pharmacology and Therapeutics , החוקרים ניתחו 21 מחקרים שפורסמו בעבר בנושא השימוש בתרופות צמחיות בטיפול בקוליטיס כיבית ובמחלת קרוהן. עבור קוליטיס כיבית, תמצית אנדרוגרפי נחשבה עדיפה על פלצבו בהשראת רמיסיה או תגובה.

תופעות לוואי אפשריות ואזהרות בשימוש למי שלוקח תרופות או חולה במחלות אחרות
אנדרוגרפיס עלול לעורר תופעות לוואי כמו כאב ראש, עייפות, תגובות אלרגיות, בחילה ושלשול.
כל מי שמשתמש בתרופות (כולל תרופות מדללות דם, תרופות נגד לחץ דם ותרופות כימותרפיות) צריך להתייעץ עם רופא לפני השימוש באנדרוגרפיס.

32.06ש"ח - המוצר שניסינו דווקא הכי זול ברשימה. לקום משפעת תוך יומיים.
אנדרוגרפיס
בשל מחסור במחקר, מעט מאוד ידוע על בטיחות השימוש באנדרוגרפיס. חשוב לזכור שתוספי מזון לא נבדקו לבטיחות ותוספי תזונה אינם ברורים במידה רבה. במקרים מסוימים המוצר עשוי לספק מינונים השונים מהכמות שצוינה עבור כל עשב. במקרים אחרים, המוצר עשוי להיות מזוהם בחומרים אחרים כמו מתכות.
כמו כן, לא הוכח בטיחותם של תוספי תזונה בנשים בהריון, אמהות מיניקות, ילדים וסובלים ממצבים רפואיים או הנוטלות תרופות.

מינון והכנה
אין מנה מומלצת אחת של אנדרוגרפיס. במחקר נבדקו מינונים שונים.
לדוגמא, במחקרים שבדקו את השפעת העשב על הצטננות, נלקח מוצר משולב (4-5.6 מ"ג אנדרוגרוגרוליד, ו -400 מ"ג ג'ינסנג סיבירי) שלוש פעמים ביום. מחקר אחר השתמש בתמצית Andrographis (KalmCold) 200 מ"ג מדי יום במשך 5 ימים.

להקלה על כאב גרון, נעשה שימוש במינון של 3-6 גרם אנדרוגרפיס מדי יום. ובגין תמצית קוליטיס כיבית אנדרוגרפיס, 1200-1800 מ"ג שימש מדי יום במשך 8 שבועות.

המינון המתאים עבורך עשוי להיות תלוי בגורמים הכוללים את הגיל, המין וההיסטוריה הרפואית שלך. דבר עם נותן שירותי הבריאות שלך לקבלת עצות בהתאמה אישית.

מה קיים בשוק
אנדרוגרפיס זמין בצורת כמוסות ותמציות , ניתן למצוא אנדרוגרפיס ברוב חנויות מזון בריאות כולל אונליין (כאן ניתן להזמין בעלות נמוכה משמעותית מהארץ, והאספקה תוך ימים).

בשנת 1919,במגיפת שפעת בהודו ,הצליח הטיפול בצמח להדוף את המגפה ולגרום להיפוכה. הצמח יעיל היכן שנוצרת דלקת ויראלית או חיידקית ומצבי חום.
לטיפול מונע  לחיזוק מערכת החיסון – 1 כמוסה פעם ביום בבוקר 
לטיפול אקוטי בשפעת – 2כמוסות 3 פעמים ביום עד הטבה

קונטראינדיקציה – לא בהריון ובהנקה

47.72ש"חPlanetary Herbals, Full Spectrum, Andrographis, 400 mg, 120 Tablets
בטיחות וזהירות
קיים דיווח על אודות שני מקרים של סרפדת (Urticaria); תופעות לוואי עשויות לכלול אי-נוחות אפיגסטרית, חוסר תיאבון, בחילות וכאבי ראש. לצמח פעילות נוגדת קרישה מתונה ועל כן יש לנקוט זהירות במשלב עם תרופות נוגדות קרישה (וורפרין, היפרין, קומדין וכד'); שימוש בצמח לתקופות ארוכות עלול לפגוע ביעילות תרופות המדכאות את מערכת החיסון. הצמח אסור לשימוש במצבים של חומציות יתר, כיב פפטי או צרבות; מחקרים אשר נערכו על עכברים הצביעו על ירידה בפוריות של שני המינים. במחקרים אלו ניתנו מינונים גבוהים ביותר (פי 30 ויותר מהמינון הנורמלי לאדם). תוצאות מחקרים אלו נסתרו מאוחר יותר על-ידי מחקרים אחרים. אין מספיק מידע בכדי לקבוע מידת הרלוונטיות של ממצאים אלו.
הריון: אין ממצאים חד משמעיים. מוטב שלא להשתמש בצמח בתקופה זו. 
הנקה: אין מספיק מידע בנושא.

לרשימה של הגבלות, מינונים והתניות (עברית) לחצו כאן

43.67ש"ח
Paradise Herbs, Ultimate Andrographis, 60 Vegetarian Capsules
הצהרת אחריות
מידע זה במדריך הפניות לצמחי מרפא נועד רק כהפניה כללית להמשך בדיקה ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי מקצועי. תוכן זה אינו מספק מידע על מינון, המלצות פורמט, רמות רעילות או אינטראקציות אפשריות עם תרופות מרשם. בהתאם, יש להשתמש במידע זה רק תחת פיקוח ישיר של רופא בריאות מוסמך כמו רופא נטורופת.

מקורות:

אין תגובות עדיין
מתכוני חגים
כתבות, הדרכה, מידע
הנצפים ביותר